En genel haliyle .Net platformu için geliştirilmiş olan bir Component dır.
.Net  platformu ile uygulama geliştirenler için görsel açıdan çok iyi düzenlemeler sağlar.
Yani;
{    DevExpress = görsellik  } diyebiliriz.  😀
Benim DevExpress ile karşılaşmam ise bir önceki yazımda bahsettiğim otopark otomasyonunu yaparken  oldu. Microsoft Visual  Studio ile çalışırken o klasik formlardan sıkılmıştım. Çünkü herkes aynı mantıkla otomasyon yapıyordu. Bir form oluştur, buradaki butona tıkla diğeri açılsın.Uzun arayışlarım sonunda DevExpress i buldum,  gerçekten de çok fazla işime yaradı.
     Microsoft Visual  Studio kullanan herkesin kesinlikle bu componentı  eklemesi lazım diye düşünüyorum.  Aşağıdaki linkten indirip kurmanız yeterlidir. Fakat kurarken visual studio nun kapalı olmasına dikkat edin. Kurulum bittikten sonra Visual studio ya eklenmiş olacaktır. Toolbox da  DevExpress  nesnelerine ulaşabilirsiniz. DevExpress nesneleri DevExpressin özel ‘dll’ lerini kullanır. DevExpres kullanırken form isimlerinin artık  klasik ‘Form’  değilde ‘XtraForm’ olduğuda dikkatinizi çekecektir.
Şunuda söylemek gerekir ki DevExpress i kullanmaya başladığınzda projenizde biraz kasılma olacaktır. http://ozdemirmuhammed.blogspot.com/2012/06/devexpress-nedir-nicin-kullanilir.html